Bezpečné odstránenie azbestu

zabezpečí pre Vás spoločnosť Astana

Nepodceňujte azbest

Budte zodpovedný, keď už nie kvôli sebe, tak aspoň kvôli svojmu okoliu a deťom.

Robme veci lepšie

Astana, s.r.o. | Spoločnosť priamo pod Tatrami

Odstraňovanie azbestu

Vo výškových budovách a panelákoch

Azbest – tichý zabiják

Čo je azbest?

Azbest je nerast, ktorý patrí do skupiny minerálov a bol používaný hlavne v priemyselných oblastiach. Bol obľúbený pre svoje široké využitie. Medzi jeho vlastnosti patrí ohňovzdornosť, tepelnoizolačné vlastnosť, jeho vlákna sú nevodivé, pevné, ohybné, dobre sa viažu s cementom a odolné voči zdeformovaniu. Práve pre tieto vlastnosti sa využíval ako strešná krytina – eternit, ako tepelný izolant a ohňovzdorný materiál medzi steny priečok (bytových domov, budov a pod.). Desaťročia sa používal v automobilovom, stavebnom, lodiarskom, kozmickom a leteckom priemysle.

Môžeme ho nájsť takmer všade:

 • Na strechách – ETERNIT hladký alebo ETERNIT vlnitý
 • Opláštenie budov
 • V interiéroch budov – v stenách a podhľadoch
 • Boletické panely
 • Vodovodné a odpadové rúry
 • Kotle s tepelnou izoláciou
 • Tesnenia, ventily
 • Ohňovzdorné plachty a matrace
 • Okenné zárubne, platne na starých balkónoch, kachle, azbestové lepenky
 • Súčasť náterov, lepidiel a plastov
 • Podlahové dlaždice – v nemocniciach, školách, verejných budovách
 • Vo vlakoch, tuneloch, strojoch
 • Kachličky a podlahy s linoleom a pod.
 • Tesniace povrazy
 • Brzdové a spojkové obloženia atď.

Okrem pozitívnych vlastností disponuje azbest aj negatívnou vlastnosťou a tou je: schopnosť nerastu štiepiť sa na voľným okom neviditeľné vlákna, ktoré pre človeka predstavujú nebezpečnú hrozbu. Vďaka jednej podcenenej negatívnej vlastnosti sa stal svet okolo nás plný nebezpečnej časovanej hrozby.

Aké sú typy azbestových vlákien?

Existujú dve hlavné skupiny vlákien, na amfibol a vlákien chryzotilu. Chryzotil (biely azbest), tiež volal “Haditý” vlákien, sú dlhé a zvlnené. Na amfibol, dlhé rovné vlákien (vrátane aktinolit, amozit, anthrophyllite, krocidolit, a tremolit) sú oveľa pravdepodobnejšie, že spôsobujú rakovinu sliznice pľúc (mezotelióm) a zjazvenie výstelky pľúc (pleurálna fibróza). Buď skupina vlákien môže spôsobiť ochorenie pľúc, ako azbestóza.

Riziko vzniku azbest súvisiace rakoviny pľúc sa pohybuje medzi typmi vlákien. Štúdia skupín pacientov exponovaných vlákien chryzotilu zobraziť iba mierny nárast rizika. Na druhej strane, vystavenie amfibol vlákien alebo pre oba typy vlákien zvyšuje riziko rakoviny pľúc o dvojaký.

Hoci Bezpečnosť práce a administrácia zdravie (OSHA) má normu pre expozície na pracovisku k azbestu (0.2 vlákna / mililiter vzduchu), tam je debata o tom, čo predstavuje bezpečnú úroveň expozície. Kým niektorí veria, chorôb súvisiacich s azbestom, je “prah jav,” ktorý si vyžaduje určitú úroveň expozície pre choroby dochádza, iní veria, že neexistuje žiadna bezpečná úroveň azbestu.

Vo väčšine budov, azbest nepredstavuje stať airborne. Však, povrchy, ktoré sú poškodené alebo narušené môžu spôsobiť azbest, aby sa stal inhalovatelnğ. Vysoké koncentrácie môžu nastať po delení, brúsenie, alebo prestavba azbest- materiálov obsahujúcich.
Zníženie expozície azbestu zahŕňa buď odstránenie alebo utesnenie materiálov obsahujúcich azbest. Neskúsení pokusy odstrániť azbest môže uvoľňovať nebezpečné úrovne vlákien.

Vlákno veľkosť a azbest-príbuzné ochorenia pľúc

V závislosti na ich tvaru a veľkosti, azbestové vlákna uloženie v rôznych oblastiach pľúc. Vlákna menej ako 3 mm ľahko presunúť do pľúcneho tkaniva a ostenia okolo pľúc (pohrudnice). Dlhé vlákna, väčší ako 5 mm (1/5 palec), nemôže byť úplne rozdelené podľa mrchožrúti bunky (makrofágy) a zostávajú v pľúcnom tkanive.

Tieto azbestové vlákna môžu spôsobiť zápal. Látky škodlivé pre pľúca sú potom uvoľní buniek zápalu, ktoré sú v nadväznosti na zahraničné azbestu materiálu. Pretrvávanie týchto dlhých vlákien v pľúcnom tkanive a následného zápalu Zdá sa, že začatie procesu tvorbe rakoviny.

Ako zápal a poškodenie tkaniva okolo azbestových vlákien pokračuje, výsledný zjazvenie môže siahať od malých dýchacích ciest k väčšej dýchacích ciest a drobných vzdušných vakov (alveoly) na konci dýchacích ciest. Niektoré z týchto vlákien sa môže pohybovať na povrchu pľúc, kde sa tvoria plaky (biely-šedý regióny zjazvené tkanivo) v tkanivovej výstelky pľúc (pohrudnice). V závažných prípadoch azbestózy, zjazvenie ako pľúc a jeho sliznice môže dôjsť.

Pozrite si dokumentárny film o produkcii azbestu a jej škodlivému vplyvu na ľudský organizmus.

Film odvysielala televízia RTVS v roku 2012.